Úředníci zkonfiskovali koně, chovatelka by ho utýrala

12.09.2013 08:42

Před čtyřmi lety si chovatelka ze severního Plzeňska pořídila parkurového koně. Slovenský teplokrevník jménem Čerkés byl tehdy v perfektní kondici připravený na závody.
Jenže 31letá žena vzápětí ztratila o tmavého valacha zájem, celou dobu ho nechala trápit hladem a trpět v bolestech z neléčených zranění a nemocí.
A tak rázně zasáhli úředníci. Z podnětu veterinární správy rozhodli, že zbídačený kůň propadne státu, a jeho majitelce za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání napařili 75tisícovou pokutu. Navíc dostala zákaz chovu lichokopytníků.

„Koně dlouhodobě zanedbávala, dovedla ho do stavu život ohrožující podvýživy. Bylo jen otázkou času, kdy uhyne. Zachránili jsme ho za pět minut dvanáct,“ řekl Právu vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Nýřanech Petr Hauer.
Čerkés je nyní u nového chovatele, který mu zajistil potřebnou léčbu a patřičnou péči. „Daří se mu dobře a vypadá to, že už je z nejhoršího venku,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý.
Kůň musel prožít opravdová muka. Jeho celoročním domovem byl venkovní výběh s malým přístřeškem. Neměl tam ani pořádně co žrát. V zoufalé snaze dostat se za potravou skončil několikrát zamotaný v drátěném ohradníku.
„Koně jsem viděla poprvé, když ho majitelka přivezla. Byl krásně živený s jiskrou v oku, prostě paráda. Za nějaký čas jsem ho skoro nepoznala. Zhubl odhadem přes sto kilo, byl apatický, kulhal, v tlamě měl krvavé vředy a na pánevní končetině byla patrná místa, kde vystupovalo živé maso,“ uvedla jedna z veterinářek.

Zdroj: https://www.novinky.cz/krimi/313083-urednici-zkonfiskovali-kone-chovatelka-by-ho-utyrala.html