Ukradeného koně přivázal zloděj ve stodole, zvíře skolil hlad a žízeň

09.04.2014 15:58

Smutný konec má případ ukradené klisny Beatrice, která zmizela na konci února na Jesenicku z volně přístupné ohrady. Navzdory pátrání policie i žáků školy, které zvíře patří, totiž kůň uhynul ve stodole, kde ho zloděj přivázal a zřejmě nechal bez vody a jídla.
"Mohu potvrdit, že kůň byl nalezen mrtvý. Policisté už zahájili vyšetřování pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířete. Bližší informace ale zatím není možné poskytnout," uvedla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.
Koně patřícího Střední odborné škole a zemědělskému učilišti v Horních Heřmanicích hledali kromě policie i žáci školy, ale marně.
Rozkládající se tělo zvířete objevili lidé minulý víkend ve stodole v Bernarticích u jednoho z domů až podle zápachu. Majitelé dům využívají jen příležitostně k rekreaci a v té době tam nepobývali.

"Snažili jsme se prohledat, co se dalo, ale do soukromých objektů a na něčí pozemky se jen tak dostat nemůžete. Navíc jsme se zaměřili spíš na opuštěné budovy," nastínil Lubomír Vrtek z místního jezdeckého klubu a zároveň jeden z učitelů školy, který byl také na místě nálezu.
"Mrtvola byla zahrabaná pilinami a senem, ležela tam odhadem tak dva týdny. Výsledky soudní pitvy neznám, ale stav zvířete výrazně nasvědčoval tomu, že zůstalo bez vody. Dokonce patrně utrhla sloup, ke kterému byla přivázaná, ale ven k vodě a potravě už se dostat nedokázala," popsal Vrtek.

Podle místních koně ukradl podivín, který si hraje na indiány

Policie už dříve uvedla, že v případu má podezřelého, kterým je místní dvaačtyřicetiletý muž. Policisté ho zadrželi a vyslechli týden po krádeži. Kde se zvíře nachází, se ale nedozvěděli. Místní pak mají o pachateli jasno.
"My jsme si stoprocentně jistí, kdo to byl, po krádeži ho na tom koni vidělo jezdit hned několik svědků. Je to zdejší podivín, co si hraje na indiány a potlouká se po lesích. Prý se přiznal i policii, ale řekl, že si zvíře jen půjčil. Co vím, tak koně ukradl už loni v Bernarticích. Tenkrát ho ale naštěstí včas našli, byl uvázaný u nějakého remízku. Ale policii se nepodařilo prokázat, že to byl on," řekl Vrtek.
Škola, která vyčíslila škodu na třicet tisíc korun, podle něj vlastní i další koně a po krádeži přijala dodatečná bezpečnostní opatření.
"Finanční újmu dejme tomu nějak přežijeme. Ale ta morální, že našeho koně někdo utýral žízní a hlady, je mnohem horší. Jezdily tu na něm i malé děti a těm se to těžko vysvětluje. Ale naše možnosti, jak něčemu takovému zabránit, jsou omezené, nemůžeme držet koně nepřetržitě někde zavřené pod zámkem," dodal učitel.

Zdroj: https://olomouc.idnes.cz/ukradenou-klisnu-beatrice-nasli-mrtvou-fcu-/olomouc-prilohy.aspx?c=A140409_120804_olomouc-prilohy_stk