Sundáš mi ponožku pusou? Dívka na rande vyzdvihuje roli asistenčních psů

15.01.2014 15:43

Umíš otevřít dveře? Dokážeš mi podat mobil a neoslintat ho? Sundal bys mi ponožku pusou? Těmito otázkami zaskočila neznámá slečna několik mužů na schůzce naslepo. Netušili, že mají co do činění s herečkou organizace, která cvičí asistenční psy. Bizarní schůzka má upozornit na jejich význam v životě tělesně postižených.
Společnost Pomocné tlapky, která se zabývá výcvikem asistenčních psů pro tělesně postižené, se projektem snažila zviditelnit přínos těchto psů. "Mnoho lidí ví, že psi jsou výborní terapeuti a že toho hodně dokážou, ale to, že to dělají s chutí a rádi si málokdo uvědomuje," vysvětluje ředitelka společnosti Pomocné tlapky Hana Pirnerová.

Aby to demonstrovala na příkladu z běžného života, vyslala organizace svoji herečku na akci pořádanou seznamovací agenturou. Šlo o hromadné rande naslepo, kde se několik mužů a žen seznamuje tak, že mají jen několik minut, aby se navzájem představili a krátce pohovořili. Pak se přesouvají k dalšímu potenciálnímu partnerovi.
Herečka vybavená skrytou kamerou pak přítomné mládence překvapila svým dotazníkem. Zajímalo ji, jestli by pro ni dokázali splnit úkony, které jsou pro asistenčního psa hračka. Znechucení pánové si tak vyslechli otázky ohledně špinavých ponožek, zvracení i vyprazdňování. Slečně poté však dokázali dát košem vcelku galantně. "Asi nejsme na stejné vlně," říká jeden z mužů na videu při svém odchodu.
Ukázalo se tak, že na běžné úkony asistenčních psů lidé nestačí. "Když ženská hledá chlapa pro život, tak se zjistí, že určité věci my lidé nejsme ochotni dělat," vysvětluje Pirnerová.
Lidé se sníženou pohyblivostí se však bez cizí pomoci neobejdou. "Potřebují vedle sebe někoho, kdo jim bude kdykoliv nápomocen a přitom sám nebude mít vysoké nároky. Ideálním řešením jsou pro ně právě asistenční psi," říká Hana Pirnerová.
Pomocné tlapky jsou jednou z nejstarších českých organizací zabývajících se speciálním výcvikem psů, kteří poté pomáhají v hospicech, u postižených autismem nebo epilepsií. Pomocné tlapky dosud vycvičily 163 asistenčních psů, pořádají besedy pro děti a ukázky na školách a akcích pro tělesně postižené.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/divka-na-rande-vyzdvihuje-roli-asistencnich-psu-ft6-/domaci.aspx?c=A140114_164006_domaci_zt