Sdružení, které vyšetřují kvůli statisícům pro psa Baka, vyměnilo vedení

18.04.2014 21:06

Sdružení Psí sen, které na přelomu roku pomohlo sehnat peníze na operaci psa Baka, má nové vedení. Bývalá předsedkyně byla kvůli pochybnostem o hospodaření a trestnímu oznámení na její osobu odvolána. Je to ale jen načas. Nový předseda rozdá zbytek peněz z veřejných sbírek a skončí.
Na svého nového pána čeká v jihlavském útulku dvouletý pes Bak, který se zotavil ze srážky s autem. Na jeho záchranu vznikla finanční sbírka prostřednictvím sdružení Psí sen.
V něm došlo ke změnám ve vedení. Souvisely s pochybnostmi ohledně hospodaření. Sdružení zřídilo pro Baka transparentní účet. Sešly se tam stovky tisíc korun. Peníze pak začaly bez vysvětlení mizet a nakonec se vytratila transparentnost účtu. Záležitostí se zabývá i policie .
"Svolala se valná hromada, kde byla předsedkyně odvolána z funkce, protože na ni bylo podáno trestní oznámení," uvedl Richard Vevera z Jihlavy.
Ten se stal novým předsedou Psího snu, k ruce má čtyři místopředsedy a pokladní Ivetu Rychlou. "Jsme z Jihlavy, ale máme členy i v Praze, Plzni a Lysé nad Labem. Fungujeme dál. Pomoc, kterou lidé na účet Psího snu zaslali, se rozdává," doplnil muž jinak podnikající v pohřebnictví a chovatel německých dog.
"Předsedou budu, dokud se situace nevyřeší. Pak většina jihlavských členů odejde. Jsme dlužni lidem, co přispěli, aby se sbírka dotáhla do konce," potvrdil Vevera.
Ani pak ale na pomoc psům nezanevře. "Když bude nějaká německá doga v nouzi, pomůžu," vysvětlil. Zapojení do sbírky jej utvrdilo v platnosti přísloví "čiň čertu dobře, peklem se ti odvděčí".
Psům muž z Jihlavy pomáhá rok. "Zaznamenali jsme vynikající reakci na pomoc zraněnému Bakovi, ale pak začaly dotazy typu Proč jste nepomohli nám? A proč jste neudělali tohleto?" vylíčil Vevera.

Psí sen pomohl útulkům v Mělníce, Lysicích či Jihlavě, peníze ze sbírky šly i veterinářům. "Koupilo se třeba žrádlo za 300 tisíc korun a před Vánocemi se rozváželo na potřebná místa," uvedl Vevera. "Pomohli jsme dvaceti psům a materiál a léky zavezli na patnáct míst," uvedla pokladnice Iveta Rychlá.
"Od sdružení jsme obdrželi granule a kapsičky za 25 tisíc korun. U naší veterinářky uhradilo kastraci dvaceti koček, jejich odčervení a odblešení v hodnotě 15 tisíc korun. Z toho byly použity ještě čtyři tisíce na operaci koček Pižly a Fionky," uvedla zástupkyně sdružení Dobré ruce Eva Janišková.
Bakova operace stála 45 tisíc. Pes se zranil před Vánocemi. Křížence beaucerona a ovčáka srazilo v Jihlavě auto. Pes ležel na ulici, až ho náhodně projíždějící chovatelka odvezla k veterinářce. Ta dala psovi bez čipu a známky jméno Bak.
Rentgen odhalil, že má rozdrcenou kyčel. Pes musel na dvě operace. "Zvládl to skvěle. I když ho to bolelo, nedal na sobě nic znát a stále byl přítulný a chtěl si hrát," dodal Richard Vevera.

Zdroj: https://jihlava.idnes.cz/sdruzeni-psi-sen-ma-nove-vedeni-z-jihlavy-fpx-/jihlava-zpravy.aspx?c=A140418_2057775_jihlava-zpravy_mv