Kůň uvázl mezi dvěma kmeny. Hasičům s ním pomohly lana, kladky i olej

09.06.2014 12:12
Hasiči z Havlíčkova Brodu a jejich dobrovolní kolegové z Přibyslavi v neděli před polednem zachraňovali koně z farmy v Poříčí. Zvíře chtělo proskočit stromem rostlým do písmena V, mezi kmeny ale uvázlo. Koně vyprostili pomocí kladek, pomoci ale musel i olej.
Bělouš se mezi kmeny zasekl a nemohl ani tam, ani zpátky. Jeho majiteli tak nezbývalo, než na místo povolat hasiče.
Ti chvíli řešili, jak koně dostat ven. Nejjednodušší řešení, tedy uříznout jeden z kmenů stromu, nepřicházelo v úvahu. "Hrozilo tam vážné zranění koně," upozornila mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

 

 

Když se nedalo pohnout stromem, muselo se pohnout koněm. Jenže kůň není zrovna lehké zvíře a zvednout ho není jen tak. Hasiči proto povolali jeřáb ze Žďáru nad Sázavou.
Jeho pomoc nakonec ale nebyla potřeba. Než dojel, hasiči si poradili improvizací a po svém. Vytvořili soustavu lan a kladek, kterou zavěsili do větví stromu, a koně zvedli vlastními silami. "Nejprve se vyzvedla zadní část koně, pak přední a zvíře se posunulo mimo strom," popsala Musilová.
Mysleli i na to, aby se bělouš při šoupání mezi kmeny neporanil. "Koně polévali rostlinným olejem, aby lépe klouzal," sdělila hasičská mluvčí.
Zhruba po hodině se dobrá věc podařila. Vystresovaný kůň si poté odpočinul na seně pod stromem. Prohlédl ho veterinář a kromě několika mála oděrek nehoda nezpůsobila zvířeti žádné další fyzické zranění.