Každý druhý člověk ve městě má psa, měsíčně za něj utratí tisíce korun

09.10.2014 11:42
Více než 55 procent lidí žijících ve městech nad 25 tisíc obyvatel má doma psa. Jak ukázal průzkum společnosti Perfect Crowd mezi téměř 1300 lidmi v Česku a 1200 lidmi na Slovensku, majitelé psů na svých domácích miláčcích rozhodně nešetří. Naprostá většina z nich měsíčně utratí do 2500 korun, výjimkou nejsou částky i mnohem vyšší.
Více než čtyři pětiny oslovených žijí v domácnost s jedním psem, každý šestý pak se dvěma psy a dvě procenta lidí dokonce chovají více psů. V České a Slovenské republice je toto zastoupení téměř shodné.
Lidé ovšem nemají jen psy, společně s nimi chovají i další zvířata. V českých domácnostech jsou to nejčastěji kočky. Na Slovensku však majitelé psů chovají další zvířata méně než Češi.

 

Nejčastěji do psa investujeme 1250 korun měsíčně

Více než polovinu českých majitelů žijících ve městech přijde pes každý měsíc na částku do 1250 korun. V celkových investicích jsou zahrnuty veškeré náklady, jako je například nákup krmiva, psích pamlsků, potřeb pro psy i náklady za veterinární ošetření.
Ovšem s velikostí psa rostou i celkové náklady, podobně je tomu i u čistokrevnosti – majitelé čistokrevných psů utrácí za psy více. V ČR jsou majitelé psů ochotni utratit za ně více.
Druhou nejčastěji investovanou částkou do psa je 1251 až 2500 korun. Uvedly ji zhruba dvě pětiny Čechů a více než čtvrtina Slováků.
Polovina českých majitelů investovala do psa jednorázově nejvíce od 2501 korun do 12 500 korun. Náklady jsou vyšší u větších psů a u psů s průkazem původu, kde je vyšší pořizovací cena než u psů bez průkazu nebo u voříšků.
Nižší částky investují lidé ze Slovenska, kde většina tři pětiny majitelů zaplatily jednorázově za psa do 2501  korun.
 

Za krmení nejčastěji do 750 korun měsíčně

Více než tři pětiny lidí v Česku utratí za krmivo pro psa do 750 korun měsíčně, na Slovensku jsou to tři čtvrtiny lidí. Od 751 korun do 1250 Kč utratí čtvrtina majitelů v Čechách, na Slovensku je to necelá pětina.
Češi nejčastěji nakupují psí krmivo na internetu, uvedly to tři pětiny českých majitelů psů. Slováci však na internetu příliš zvyklí nakupovat nejsou, nákup zde aspoň občas uskuteční pouze tři z deseti dotázaných.