Je to morbidní, tvrdí autoři petic proti spalovně mazlíčků na Zličíně

24.01.2014 20:57

Uprostřed Zličína má vyrůst krematorium se hřbitovem pro domácí mazlíčky. Některým místním se však projekt zdá morbidní. Proti stavbě se rozhodli bojovat v pořadí už druhou peticí. Ve čtvrtek vyrazili argumentovat přímo za primátorem.
Soukromý investor chce spalovnu a vedle ní hřbitov postavit uprostřed Zličína v sousedství dětského hřiště a obydlených domů. Místní to nechtějí dovolit a už loni poslali na magistrát petici s téměř čtyřmi tisíci podpisy. Nyní bude plánovanou výstavbu posuzovat ministerstvo životního prostředí.
Tamní usedlíci se nadále nevzdávají - považují umístění spalovny se hřbitovem uvnitř obytné čtvrti za morbidní, a navíc se obávají exhalací. Proto už podepisují další petiční archy, které čítají opět tisícovky podpisů. Ve čtvrtek se také vydali na magistrát, aby si vyslechli, co na to říká primátor Tomáš Hudeček.

 

 

Podle něj není záměr společnosti Benefit Development v souladu s územním plánem. A tvrdí to i starostka Zličína Marta Koropecká.
"Územní plán v systému celoměstské zeleně nedovoluje postavit nic jiného než zařízení, které slouží k jejímu obhospodařování. Mezi to rozhodně nepatří budovy ani krematoria, pece a podobně," říká Koropecká.

Primátor: Zdá se, že nejde o spalovnu pro kočky, ale dobytek

Předseda představenstva společnosti Benefit Development Alois Mikulášek však podotýká, že ještě před přípravou projektu se na úřadech zajímali o to, zda mohou krematorium, hřbitov a rozptylovou loučku vybudovat.
"Stavební úřad v Řepích nám napsal, že předložený návrh je z hlediska funkčního využití územně plánovací dokumentace v pořádku," říká Mikulášek. Primátor Hudeček však považuje plán na vybudování spalovny za podivný.
"Vypadá to totiž, že to není krematorium pro kočky, ale pro dobytek," reagoval na dotaz MF DNES esemeskou primátor.
Toto vyjádření však Mikulášek označuje za neuvěřitelné.
"Pokud je informace o výroku pana primátora pravdivá, tak je téměř neuvěřitelné, co vyslovil. Ministerstvo životního prostředí odeslalo dokumentaci oznámení záměru přímo panu primátorovi. Buď se jedná o záměrnou dezinformaci, nebo jeho nevědomost. Obojí je neuvěřitelné. Zdráhám se tomu uvěřit," reagoval Mikulášek.
Starostka Koropecká i zdejší lidé však mají za to, že projekt jejich čtvrti uškodí a že obdobná zařízení by se rozhodně neměla stavět mezi obytnými domy. "Bude to mít špatný vliv na životní prostředí i na lidi. Navíc by to mělo být postavené ve vodárenském pásmu," tvrdí Koropecká.
Mikulášek už dříve MF DNES řekl, že jeho záměr je v souladu s platnou legislativou. "Navíc to nebude vypadat jako hřbitov s velikými náhrobky. V trávě budou malé pomníčky a lidé sem budou moci v otevírací době chodit. Navíc naše spalovací zařízení je nejmodernější v EU a v žádném případě nevypouští škodlivé emise," popisoval svůj záměr loni Mikulášek.
Magistrát přitom obecně považuje takové zařízení - vzhledem k množství domácích zvířat v Praze a nastupujícímu trendu jejich kremace - za potřebné.
V souvislosti s tím Koropecká na čtvrtečním zasedání zastupitelstva upozornila, že firma, která se zabývá kremací zvířat, již v Praze existuje. Má však v hlavním městě pouze kancelář a obřadní síň ve Strašnicích. Krematorium nedávno postavila v obci Zápy asi šest kilometrů severovýchodně od hranic metropole.

Zdroj: https://praha.idnes.cz/spalovna-domacich-mazlicku-na-zlicine-d8w-/praha-zpravy.aspx?c=A140124_2026055_praha-zpravy_bur