Češi rozjeli bezohledný byznys se psy. Vozí je ilegálně k nám, tvrdí Němci

13.04.2014 21:00

Německá policie upozorňuje na množící se případy ilegálního dovozu psů z Česka. Někteří tuzemští chovatelé prodávají štěnata laciněji než chovné stanice v Německu, proto je po jejich "zboží" poptávka. Zvířata cestují za hranice v drsných podmínkách.
Cesta vede na východ, do Česka. Jejím cílem je poodkrýt byznys na hraně etiky i zákonů. S těmi to slovy se reportér německé veřejnoprávní televize ARD vydává na stopu ilegálních chovných stanic a týrání zvířat.
Právě v Česku se totiž podle německých médií rozjelo bezohledné podnikání se štěňaty: za údajně většinou hrozných podmínek, bez dostatku jídla nebo péče se tu mají chovat psi.
Štěňata pak tajně převážejí většinou do Německa, kde je prodávají. Ceny jsou přitom mnohonásobně nižší, než z tamních chovných stanic.

 

 

Nedaleko Norimberka minulý týden bavorská policie zastavila auto, které převáželo tajně přes 70 štěňat. Ta byla podle německých médií v hrozném stavu, vysílená, namačkaná v malém prostoru několika umělohmotných krabic a bez potřebných dokladů nebo očkování.
Jednalo se už o několikátý ilegální dovoz psů z Česka, který německá policie objevila. Na začátku února šlo o jeden z největších tajných transportů, kdy se v jediném autě našlo na 90 štěňat.Ta pak míří do německých zvířecích útulků, které jsou kvůli stále častějším případům zachycených převozů už přeplněné.
Podle celoněmecké televize ARD je v Česku okolo 35 tisíců chovatelů psů, část z nich se specializuje na nelegální obchod se psy a chová je tajně na různých těžko přístupných místech za příšerných hygienických podmínek.
Na problém přitom upozornila už i dřív další německá média. Ve veřejnosti je ilegální dovoz týraných psů z Česka poměrně známý, vystupuje proti němu i několik občanských iniciativ.
Byznys s roztomilými štěňaty prý kvete. Za jedno zaplatí podle Prager Zeitung ilegální prodejci 25 eur, jejich zisk je přitom obrovský - prodat je můžou za částky až mezi 500 a 1000 eury.
"Tenhle obchod a týrání zvířat může fungovat jen proto, že v Německu je dost lidí, které nezajímá, odkud ti psi jsou," dodává na závěr reportér Hendrick. Ilegálně se podle dalších německých médií dováží týraní psi i z Polska, Slovenska a nebo Rumunska.

Zdroj: https://zpravy.ihned.cz/svet-evropa/c1-62011010-cesi-rozjeli-bezohledny-byznys-se-psy-vozi-je-ilegalne-k-nam-tvrdi-nemci